Niemal każdy kierowca, wcześniej czy później, potrzebuje wezwać lawetę. Powodem może być stłuczka lub większy wypadek, albo po prostu samochód odmówił posłuszeństwa i nie chce odpalić. Ile kosztuje holowanie samochodu? Zapraszamy do lektury artykułu.
Holowanie samochodu gdy nie masz assistence
Wielu kierowców posiada ubezpieczenie assistance i nawet nie wie o tym. Jest to ubezpieczenie zapewniające kierowcy niezbędną pomoc w nagłych wypadkach. Co zrobić jednak gdy nie posiadamy takiego ubezpieczenia, a musimy odholować nasze uszkodzone auto do warsztatu? Jeżeli awaria auta ma miejsce blisko domu możesz skorzystać z pomocy uczynnego sąsiada lub znajomego. Jeżeli jednak awaria zdarzyła się daleko od domy, albo nie ma nikogo znajomego kto udzieliłby Tobie pomocy, pozostało wezwanie pomocy drogowej.
Pomoc drogowa Warszawa Jak znaleźć firmę, która odholuje nam auto?
Możliwości jest kilka. Pierwsza z nich to telefon na infolinię do ubezpieczyciela. Każdy ubezpieczyciel pomoże nam skontaktować się z najbliższą firmą oferującą pomoc drogową. Inna opcją jest poszukanie informacji w sieci. Wpisują hasło z dopiskiem miejscowości, w której się aktualnie znajdujemy, np.: laweta warszawa. Wyszukiwarka poda nam namiary do firm pomocy drogowych z okolicy. Pozostanie nam jedynie wybrać firmę i zadzwonić do nich.
Ile kosztuje holowanie samochodu
Odpowiedź nie jest prostu. Ceny różnią się w zależności od tego czy holowanie występuje w mieście, czy też po za nim. Wpływ na cenę ma również rodzaj holowanego pojazdu. Wiele firm ma inną stawkę na holowanie samochodów osobowych, a inną na holowanie busów i holowania aut dostawczych. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na cenę holowania jest długość odcinka na którym będzie odbywało się holowanie.
Na terenie miasta musimy się liczyć minimalnym kosztem 100 PLN za holowanie samochodu osobowego oraz min 200 PLN za holowanie samochodu dostawczego lub busa. Maksymalna cena nie powinna przekroczyć 250 PLN dla samochodu osobowego i 400 PLN dla samochodu dostawczego lub busa.
Jeżeli będziemy potrzebowali pomocy drogowej na dłuższym odcinku to opłata będzie naliczona za każdy kilometr trasy, jak na jakiem ma się odbyć holowanie samochodu. Koszty wahają się od 1,50 PLN do nawet 3 PLN za kilometr. Podane ceny są cenami netto więc należy dodać do nich 23% podatku VAT.
Warto zapamiętać te ceny, ponieważ jest wiele firm, które wykorzystują fakt, że kierowca w potrzebie jest nie zastanawia się nad ile zapłaci za usługę. Często zależy mu tylko na tym by jak najszybciej ruszyć w dalszą drogę i takie firmy gdy tylko to wyczują podnoszą cenę nawet trzykrotnie.
Podsumowanie
Drogi kierowco. To, że będziesz potrzebował skorzystać z usług pomocy drogowej jest niemal pewne. Pytanie nie „czy?”, ale „kiedy” to nastąpi. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które odwleką w czasie taka sytuacje i sprawią, że będziesz dobrze przygotowany, gdy już nastąpi. Po pierwsze dbaj o stan techniczny swojego auta. Po drugie wykup ubezpieczenie assistance, a jeżeli już je posiadasz to zapoznaj się z jego zakresem. Miej w telefonie wpisane na stałe telefon do zaufanej pomocy drogowej z Twojego miasta lub z miasta do którego zmierzasz. I najważniejsze, zachowaj spokój w sytuacji kryzysowej, dzięki temu nie dasz się wykorzystać nieuczciwej pomocy drogowej. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i czas.