wiejskie wędliny, swojskie jadło, peklowanie mięsa

Peklowanie mięsa to jedna z ważniejszych polskich tradycji kulinarnych. Jeżeli chcemy zdrowe i smaczne wędliny zamiast tej sklepowej pełnej uzupełniaczy i konserwantów, z data przydatność do 3 dni, to warto pomyśleć aby spróbować zrobić ją samemu w domu. Jeżeli zapeklujemy mięso w odpowiedni sposób, wówczas otrzymamy smak, który przejdzie nasze oczekiwania. Jak więc to zrobić? Przeczytaj artykuł.

Peklowanie mięsa – co to ?

Peklowanie mięsa to nic innego jak jedna z form jego konserwowania., ale jednocześnie doprawienia i nadania mięsu wymaganego smaku. Trzeba tu zaznaczyć, że mówimy tylko o naturalnych składnikach. Dzięki temu zabiegowi mięso uzyska odpowiedni kolor , smak i aromat. Niestety, w przeciwieństwie do peklowania chemią, na te naturalne potrzeba trochę czasu. Czas peklowania jest uzależniony od rodzaju i jakości mięsa. Na peklowanie mięso pod wyroby wędzarnicze domowej roboty potrzeba od kilku do nawet kilkunastu dni. Nim jednak zabierzemy się do peklowania mięsa musimy zebrać niezbędne do tego rzeczy. Do peklowania potrzebujemy odpowiednio duże naczynie, obciążnik oraz przyprawy do peklowania.

Jeżeli natomiast chcesz przygotować większą partię towaru, a swojskie wędliny w naszym wykonaniu maja być również dla znajomych i przyjaciół lub gdy chcesz na nich zarabiać, polecamy beczki. Oczywiście najbardziej powszechne są beczki plastikowe, ale jeżeli nadarzy się okazja warto zdobyć beczkę drewnianą. To świetne rozwiązanie, które dodatkowo wzbogaci smak naszych domowych wędlin. Oprócz beczki potrzebujesz wówczas mieć do dyspozycji odpowiednio dużą lodówkę lub dostęp do chłodni.

swojskie jadło , wiejskie wędliny

Mieszanka do peklowania mięsa

Podstawową składniki do peklowania mięsa składa się z  soli, saletry, cukru oraz przypraw . Zadaniem soli jest wyciągnięcie z mięsa nadwyżki wody oraz zahamowanie rozwoju bakterii, które mogłyby spowodować zepsucie mięsa. Podobne właściwości ma saletra czyli azotyn sodu lub azotyn potasu, jednak jej głównym zadaniem jest nadanie mięsu ładnego różowawego koloru. Saletra budzi pewne kontrowersje, wśród znawców swojskich wyrobów wędliniarskich, saletra jest dużym uchybieniem, ponieważ jej używana masowo w przemyśle masowym, co więcej podczas podgrzewania saletry wytwarzają się substancje rakotwórcze. Dlatego czy jej użyć i cieszyć się ładnym różowym kolorem wędlin, czy też nie pozostawiamy każdemu do samodzielnego rozsądzenia.

Peklowanie mięsa na mokro i na sucho

Peklowanie mięsa na sucho polega po prostu na mocnym wcieraniu mieszanki soli i przypraw w mięso. Dla lepszego efektu można uprażyć sól na ciepłej patelni. Natarte mięso układamy ciasno w pojemniku i umieszczamy w chłodnym miejscu. Należy pamiętać, by zaglądać do niego najlepiej codziennie, jednak nie rzadziej niż co drugie dzień by obrócić mięso aby się równo peklowało.  Mięso peklowane na sucho powinno wydać z siebie soki, jeżeli jednak w okaże się, że jest ich zbyt mało należy zwrócić się do peklowania na mokro, poprzez dolanie wody tak aby przykrywała mięso.

Peklowanie mięsa na mokro polega na moczeniu go w roztworze soli i przypraw. Inna metodą jest nastrzykiwanie mięsa tym roztworem. Mięso powinno być zanurzone w roztworze, lecz nie powinno w nim swobodnie pływać. Roztwór powinno się codziennie zamieszać, a mięso obrócić by równomiernie nasączyło się przyprawami.

Posumowanie

Peklowane mięso świetnie nadaje się do dojrzewania lub wędzenia. Ale równie dobrze możemy takie mięso upiec lub ugotować. Dzięki temu możemy mieć nie tylko pyszną wędlinę, ale również wspaniale doprawione mięso do obiadu. Wiele osób, które zrezygnowało z wędlin sklepowych na rzecz domowych wyrobów uznaje, że dzięki temu je zdrowiej i mają mniejsze problemy z nadwagą.