Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci?

segregacja śmieci, jak uczyć dzieci segregacji dzieci

Table of Contents

Od jakiegoś czasu prawnie jesteśmy zobowiązani do segregacji domowych odpadków. Podniesione zostały także ceny za wywóz śmieci. Jak sobie poradzić z tym tematem, kiedy w domu są małe szkraby? Jak przyzwyczaić i nauczyć dziecko aby segregacja śmieci była dla niego czymś naturalnym

Nauka i zabawa w jednym

Nauka nie kojarzy się dzieciom niestety z niczym przyjemnym. Kiedy jednak połączymy ją z zabawą, staje się o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza dla maluchów. 

Wpojenie zasad, kiedy człowiek jest mały, warunkuje jego postępowanie w dalszym życiu oraz kreuje system wartości. Dlatego warto zacząć, jak najwcześniej. Tylko jak?

Najlepiej wprowadzać zasady mimochodem, niby niechcący. W takiej formie zostają one najlepiej zapamiętane.

Formy uczenia dziecka segregacji śmieci

Należy zacząć zabawę odpowiednio wszystkimi odpadkami. Można je wykorzystywać do tworzenia zabawek z recyklingu i pokazać dziecku, że wszystkiemu praktycznie możemy nadać nowe życie. 

Są surowce, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie, jak np. szkło. Jednak w przypadku butelek plastikowych nie jest to takie proste. Można z nich stworzyć na szczęście wiele przydatnych rzeczy. 

Z plastikowych butelek można tworzyć przepiękne flakony na kwiaty, karton po soku czy mleku może służyć jako pudełko na drobne zabawki lub skarbonka – wystarczy je ładnie ozdobić albo pomalować. Tutaj jedynie pomysłowość stoi na przeszkodzie.

Spacer po lesie ze zbieraniem śmieci

Wybranie się z dzieckiem do lasu na spacer to świetny sposób na spędzenie czasu. A co jeśli weźmiemy ze sobą worki i zbierzemy podczas niego śmieci, które spotkamy na swojej drodze? Upiększymy świat, a dziecko będzie mogło zauważyć już od małego problem, jakim jest zaśmiecanie środowiska.

System nagradzania

Można także wprowadzić system nagród, np. w formie uśmiechów przyczepianych na dedykowanej do tego tablicy. 

Trzeba też pamiętać, że małe dzieci nie umieją czytać, więc odpowiednie kosze na dane odpadki powinny być jasno oznaczone kolorami lub specjalnymi symbolami. Można także wykorzystać zdjęcia plastikowej butelki, kartonu po mleku czy też bioodpadków. Dziecku będzie zdecydowanie łatwiej to zapamiętać.

Organizowanie konkursów z wiedzy o segregacji

Dzieci lubią gry i lubią w nich wygrywać. Fajnym zatem pomysłem jest także stworzenie gry karcianej z odpowiedziami, w którą można zagrać ze szkrabem w wolnym czasie. Fajnie także do takie zabawy zaprosić kolegów i koleżanki dziecka, im większa grupa, tym większa chęć rywalizacji i chęci zapamiętania informacji potrzebnych do wygrania gry.

Podziel się:

Ciekawe posty